Sağlık Yazıları

Nadir Görülen İlginç Hastalıklar

SIRENOMELIA
Deniz kızı hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta doğuştan yapışık bacaklı olarak dünyaya gelmektedirler. Görünüş olarak deniz kızına benzediği için bu isimle adlandırılmaktadır.

PROTEUS SENDROMU
Vücudun belli kısımlarında durdulamayan büyümelerin meydana gelmesidir. Yani vücut şeklinin bozulması.

PROGERIA
Çok nadir görülen bir hastalık olan çocuğun vücudunun yaşlı bir insan gibi görünmesine sebep oluyor. Çocuk hastalığı olarak da biliniyor.

PORFIRIA
Vampir hastalığı olarak bilinen hastalıkta derinin güneşe karşı hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Güneşe en ufak bir temasta bile deri de acı ve yanmaya neden olmaktadır.

MİKROPSİ
Bu hastalığa yakalanan kişiler tüm nesneleri olduklarından çok küçük görürler ve hastalığın diğer adı ise Alice Harikalar Diyarında sendromudur.

ENB ( ESTHESIONEUROBLASTOMA )
Çok az görülen tümör kaynaklı bir hastalıktır. Nedenleri henüz belirlenememiştir.

ELEFANTİYAZİS

Tropik bölgelerde bazı solucan lavralarının sinekler aracılığıyla insan vücuduna girmesi sonucunda oluşur. Fil hastalığı yada fil adam sendromu olarak bilinmektedir.
BALONCUK HASTALIĞI
Deri üzerinde oluşan tümörlerin vücuda yayılması ile oluşan bir hastalıktır. Dünya üzerinde bilinen birkaç kişide bulunmaktadır.

HEMA TİDROSİS
Kendi kendine tedavi edilebilen bu hastalık kan ağlama hastalığıdır.

F.O.P
Vücutta bulunan kasların kemikleşmesiyle oluşan bir hastalıktır.

COTARD SENDROMU
Psikolojik bir hastalık olan ölü adam hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta kişi kendisinin ölü olduğunu, çürüdüğünü ve vücudundan parçalar döküldüğünü sanıyor.

AĞAÇ HASTALIĞI
El ve ayaklarda oluşan siğillerin ura dönüşmesi sonucunda ağaç kök ve gövdesi şeklini alması hastalığıdır.

ALIEN HAND SENDROMU
Kişinin ellerinden birinin kontrolünü sağlayamama hastalığıdır. El ve kol kendi kendine hareket ediyor ve hasta kendi kendine durduramıyor. Yabancı el sendromu olarak da bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir