Genel Sağlık

Göz Boyutu Neden Ölçülür Nasıl Ölçülür

Gözlerimiz, biz farkında olmasakta hayatımızın en önemli organları olmuştur. Tabiki vücudumuzun her organı çok önemlidir fakat görmek bambaşkadır. Hatta bununla ilgili çok hikayeler vardır.

Hayatı bize gösteren gözler de herhangi bir eşyanın ölçülmesi gibi boyutu ölçülebilmektedir. Gözün ön kısmındaki kapakları, kapaklar arasındaki aralığı, kornea yüksekliğini ve genişliğini normal cetveller kullanarak ölçebiliriz. Fakat sağlıklı bir ölçüm olmayabilir. Göz ölçümü özel olarak tasarlanan ölçüm aletleri vardır.

Göz boyutlarımız ultrason dalgalarıyla da ölçülebilmektedir. Gözün ön ve arka uzunluğunu, lensin kalınlığını ve ön kamara derinliğinin ölçümleri ultrason dalgalarıyla gerçekleştirilebilir.

Bu ölçümler bize farklı bilgileri de vermektedir. Göz kapaklarımızın normal pozisyonda mı değil mi bunu öğrenebiliriz. Ya da göz kapaklarında bir düşüklük olup olmadığını, gözlerin ileri doğru olan çıkkınlığının durumunu, göz içi ölçümlerinin normalliğini ve korneanın boyutunda bir sıkıntı olup olmadığını ultrason ölçümleri ile öğrenebiliriz.

Bu kriterler farklı hastalıklara teşhis koyulmasını sağlamaktadır. Her bir kriter belli hastalıkların tanısını gösterir ve klinik uygulamalarda bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir