Genel Sağlık

Bayramlar Diş Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Kurban bayramı olsun, şeker bayramı olsun sürekli besin tüketiyoruz. Bayramların vazgeçilmezleri olan şekerler, tatlılar, çikolatalar her misafir ziyaretinde elimize kolonya döküldükten sonra ikram edilen besinlerdir. Bir bayramda en az 5-10 kişiyi ziyaret ettiğinizi düşünsenize… Kolonya şeker… Kolonya şeker… İstemeseniz bile zorla ikram edilmektedir. Gençler genellikle tüketmekten kaçınsalar bile özellikle çocuklar asla hayır demiyor tatlılara… Bu yüzden kendi diş sağlığımıza dikkat ederken, çocuklarımızın da dişlerine dikkat etmeliyiz.

Tam da bu konuya değinen Diş Hekimi Murat Özkaya, tükettiğimiz şekerlerin ağızdaki ortamı asitleştirdiğini ve bu nedenle diş çürüğü oluşumunun hızlandığını belirtiyor. Ve ekliyor “Tatlı yendikten sonra ağzın bol suyla çalkalanması gerekmektedir.”

Ramazan bayramlarında tatlı tüketimi büyük derecede artmaktadır. Her bayram öncesi “En güzel tatlı nereden alınır?” gibi haberleri de görmekteyiz. Fakat aniden artan tatlı tüketimi ağız ve diş sağlığımız açısından da gerçekten risk oluşturmaktadır.

Hem tatlıyı seviyorum, hem de ikramı geri çevirmek istemiyorum diyenler için hekim Özkaya önerilerde bulunuyor.

Öncelikle bayram ziyaretlerinde ev sahipleri bu konuda duyarlı olup misafirlerine zorla ikramda bulunmaması gerekmektedir. Ve ayrıca tatlı ikramıyla birlikte ağız temizlenmesi için bir bardak suyun da tatlının yanında verilmesi doğru bir davranış olur.

Kişisel olarak neler yapılabilir?

Ağız çalkalamanın haricinde tatlı yedikten sonra yapılabilecek başka başka seçeneklerimiz de bulunmaktadır. Havuç, salatalık ve elma yiyebiliriz. Ayrıca şekersiz sakız da çiğnenebilir. Havuç, az şekerli olduğu için ve çok fazla çiğnenmesi gerektiği için ağızdaki şeker kalıntılarını temizlememizde yardımcı olur. Mekanik olarakta diş yüzeylerini temizlemiş olur.

Olmazsa olmaz önerilerden biri de diş fırçalamaktır. Diş fırçalamak unutulabilir. Ama lokum gibi dişlerin arasında kalan ve dişlere yapışan tatlıların ağızdan giderilmesi için tek yol diş fırçalamaktır.

Diş Hekimi Murat Özkaya, bayramlarda dişlere dikkat edilmesinin altını çizerek her fırsatta dişlerin fırçalanması gerektiğini de söylemlerine ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir