Anne & Bebek

Baskı İle Çocuğunuzu Panik Atak Yapmayın

Araştırmalar sonucu çocuğun üzerinde kontrolü sağlamak adına yapılan baskıların çocuklarda korkuyu arttırdığını ve çocuklarda panik atak olmasını sağladıkları ortaya çıktı. Buna neden olan bireylerinde daha çok annelerin olduğu söylendi. Panik atak hastalığı son dönemlerde yaygınlaşmasıyla en çok görülebilen ruhsal hastalıklar arasında yerini almaya başladı. Belirtileri ise beklenmedik bir şekilde yoğun sıkıntı nöbetleri yaşamasıyla kendini göstermektedir. Özellikle hep bir tehlike sezdiği, artık sonunun yaklaştığını ve kaçma dürtüsünün baş gösterdiği panik atak kendini göstermektedir.

Panik atak hastalığına yakalanan kişilerin çevresine de bu durumu olumsuz yansıtmasıyla ilişkilerinin bozulmasına, işini veya eğitimini aksatmaları gibi pek çok meşguliyetten kaçmalarına neden olmaktadır. Çocuğunun üzerinde baskıcı bir yaklaşım sergileyen anne ve babaların çocukların korkmasını sağlamaktadır. Korku ise pek çok duyguyu yoğun olarak yaşanmasını beraberinde getirmektedir. Böylelikle panik atak belirtileri çocuklarda oluşacaktır.

Genellikle bu duygu ani nöbetleri de beraberinde yansıtacaktır. Yani çocuklarınızda baskı yaparak panik atak olmalarına sebebiyet vermemeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza uyguladığınız disiplinin bir kontrolü olmalıdır. Eğer çocuğunuzda panik atak hastalığın belirtileri varsa tedavi olması için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir